'O Kim?'

Fotoğraf sergisi ve proje hakkında:

Çizgelikedi(*)'nin, İzmir'de yaşayan kadın fotoğrafçılara, Çizgelikedi Kadınlar Projesi’07 için 2006 sonbaharında yaptığı açık çağrıya olumlu yanıt veren on dokuz kadın, bu kavramsal proje çerçevesinde altı ay boyunca düzenli olarak pazartesi günleri toplandılar. Bu toplantı sürecinde 'kimlik ve iktidar' kavramlarını sorgulamaya yönelik bir çalışma başlattılar. 'O Kim?' sorusunu kendilerine/birbirlerine sorarak, gizli ve açık iktidarları görünür kılmaya, iktidarların yarattığı kimlikleri önce anlamaya, sonra anlamlandırmaya, ardından deşifre etmeye yönelik uzun tartışmalar yaptılar. İktidarlar ve kimlikler üzerine bir cevap aramayı değil, daha çok, sorular sormayı amaçladılar. Bu süreci altı ayın sonunda görselleştirip ‘O Kim?‘ üst başlığıyla Mayıs 2007’de bir fotoğraf sergisine dönüştürdüler.


' Okim?' şimdiye dek izmir Çizgelikedi Sanat Galerisi’nde, İFSAK İbrahim Zaman Sergi Salonu’nda, Bornova Anadolu Lisesi Ahmet Piriştina Sanat Galerisi'nde, Bodrum Belediyesi Meclis Salonu Sanat Galerisi'nde ve İskenderun Halk Eğitim Merkezi Sergi Salonu'nda sorusunu izleyicilerle paylaştı.

Çizgelikedi Kadınlar Projesi 2007'nin ürünü olan 'O Kim?'in 2007 Mayıs ayında başlayan yolculuğunun son durağı ise 20-29 Haziran 2008 tarihleri arasında Muğla/Akyaka’daki Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür ve Sanatevi oldu.

(*)Çizgelikedi, çatısının altında fotoğraf seminerlerinin, atölyelerin, kavramsal projelerin, bir karanlık oda ve sanat galerisinin barındığı, söyleşi ve tartışmaların gerçekleştiği bir girişimdir. İzmir'de fotoğraf sanatı temelinde nitelik gözeten bir hareketlilik ve etkileşim yaratmayı amaçlamaktadır.

3 Mart 2008 Pazartesi

BASIN DUYURUSU


“O kim?”

(kimlik ve iktidar üzerine bir fotoğraf sergisi)

7-20 Mart 2008

Açılış: 7 Mart 2008/Cuma, Saat:17:00

Bodrum Belediyesi Meclis Salonu Sanat Galerisi
(Sergi, Pazartesi-Cuma 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır.)

Tel: (0252) 316 77 18 • www.bodrum.bel.trinfo@bodrum.bel.tr

BASIN DUYURUSU

Çizgelikedi(*)'nin, İzmir'de yaşayan kadın fotoğrafçılara, Çizgelikedi Kadınlar Projesi’07 için 2006 sonbaharında yaptığı açık çağrıya olumlu yanıt veren on dokuz kadın, bu kavramsal proje çerçevesinde altı ay boyunca düzenli olarak pazartesi günleri toplandılar. Bu toplantı sürecinde 'kimlik ve iktidar' kavramlarını sorgulamaya yönelik bir çalışma başlattılar.

'O Kim?' sorusunu kendilerine/birbirlerine sorarak, gizli ve açık iktidarları görünür kılmaya, iktidarların yarattığı kimlikleri önce anlamaya, sonra anlamlandırmaya, ardından deşifre etmeye yönelik uzun tartışmalar yaptılar. İktidarlar ve kimlikler üzerine bir cevap aramayı değil, daha çok, sorular sormayı amaçladılar. Bu süreci altı ayın sonunda görselleştirip ‘O Kim?‘ üst başlığıyla Mayıs 2007’de bir sergiye dönüştürdüler. İktidarların kimlikler üzerindeki yansımalarını anlamaya yönelik bir soru sormaya çalışan sergi, şimdiye dek izmir Çizgelikedi Sanat Galerisi’nde, İFSAK İbrahim Zaman Sergi Salonu’nda ve Bornova Anadolu Lisesi Ahmet Piriştina Sanat Galerisi'nde sergilendi.
‘O kim?’ şimdi de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, Bodrum Belediyesi’nin konuğu olarak 7-20 Mart 2008 tarihleri arasında Bodrum Belediyesi Meclis Salonu Sanat Galerisi'nde sorusunu izleyicilerle paylaşacak.
Serginin 2007 Mayıs ayında başlayan yolculuğunun Bodrum’u izleyen iki durağı ise kesinleşmiş durumda: Nisan ayı içinde İskenderun ve 20-29 Haziran arasında Akyaka’daki Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür ve Sanatevi.

Serginin bundan sonraki rotasını -şimdiye dek olduğu gibi- yine gelecek öneriler belirleyecek...


Çizgelikedi Kadınlar Projesi’07
Katılımcılar:
Şule Alçık, Hülya Anbarlı, İsmet Arıkantürk, İlknur Baltacı, İpek Cabadak, Neşe Cengiz, Tuba Dırmık, Aygül Durak, Arzu Filiz Güngör, Emel Kayın, Süreyya Martin, Gönül Ocak, Nergiz Savran Ovacık, Yeşer Sarıyıldız, Ülker Sokulluoğlu, Elif Telciler, Güzin Tezel, Fenay Ulu, Gözde Yenipazarlı.


iletişim:
Arzu Filiz Güngör

arzufgungor@gmail.com
0.232.2471247

www.cizgelikedi.com
www.o-kim.blogspot.com

(*)Çizgelikedi, çatısının altında fotoğraf seminerlerinin, atölyelerin, kavramsal projelerin, bir karanlık oda ve sanat galerisinin barındığı, söyleşi ve tartışmaların gerçekleştiği bir girişimdir. İzmir'de fotoğraf sanatı temelinde nitelik gözeten bir hareketlilik ve etkileşim yaratmayı amaçlamaktadır.

Hiç yorum yok: