'O Kim?'

Fotoğraf sergisi ve proje hakkında:

Çizgelikedi(*)'nin, İzmir'de yaşayan kadın fotoğrafçılara, Çizgelikedi Kadınlar Projesi’07 için 2006 sonbaharında yaptığı açık çağrıya olumlu yanıt veren on dokuz kadın, bu kavramsal proje çerçevesinde altı ay boyunca düzenli olarak pazartesi günleri toplandılar. Bu toplantı sürecinde 'kimlik ve iktidar' kavramlarını sorgulamaya yönelik bir çalışma başlattılar. 'O Kim?' sorusunu kendilerine/birbirlerine sorarak, gizli ve açık iktidarları görünür kılmaya, iktidarların yarattığı kimlikleri önce anlamaya, sonra anlamlandırmaya, ardından deşifre etmeye yönelik uzun tartışmalar yaptılar. İktidarlar ve kimlikler üzerine bir cevap aramayı değil, daha çok, sorular sormayı amaçladılar. Bu süreci altı ayın sonunda görselleştirip ‘O Kim?‘ üst başlığıyla Mayıs 2007’de bir fotoğraf sergisine dönüştürdüler.


' Okim?' şimdiye dek izmir Çizgelikedi Sanat Galerisi’nde, İFSAK İbrahim Zaman Sergi Salonu’nda, Bornova Anadolu Lisesi Ahmet Piriştina Sanat Galerisi'nde, Bodrum Belediyesi Meclis Salonu Sanat Galerisi'nde ve İskenderun Halk Eğitim Merkezi Sergi Salonu'nda sorusunu izleyicilerle paylaştı.

Çizgelikedi Kadınlar Projesi 2007'nin ürünü olan 'O Kim?'in 2007 Mayıs ayında başlayan yolculuğunun son durağı ise 20-29 Haziran 2008 tarihleri arasında Muğla/Akyaka’daki Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür ve Sanatevi oldu.

(*)Çizgelikedi, çatısının altında fotoğraf seminerlerinin, atölyelerin, kavramsal projelerin, bir karanlık oda ve sanat galerisinin barındığı, söyleşi ve tartışmaların gerçekleştiği bir girişimdir. İzmir'de fotoğraf sanatı temelinde nitelik gözeten bir hareketlilik ve etkileşim yaratmayı amaçlamaktadır.

10 Kasım 2007 Cumartesi

Basın Duyurusu

Çizgelikedi Kadınlar Projesi'07

Kimlik ve İktidar Üzerine Bir Fotoğraf Sergisi:

''O KİM?''

10-30 Kasım 2007

Açılış: 10 Kasım 2007/Cumartesi ,

Saat: 16.00

İFSAK
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği
İbrahim Zaman Sergi Salonu
hafta içi 12:00 - 21:30, C.tesi 10:00 - 19:30
saatleri arasında açıktır.


İstiklal Cd. Ayhan Işık Sk. 34/2 Beyoğlu 80060 İstanbul
Tel:(0212) 292 42 01 - 292 18 07
Faks:(0212) 252 44 61

iletisim@ifsak.org.tr

İzmir'de yaşayan on dokuz kadın fotoğrafçı, 2006 sonbaharında Çizgelikedi Sanat Galerisi'nin çağrısıyla kavramsal bir projeyi hayata geçirmek üzere bir araya geldiler."Çizgelikedi Kadınlar Projesi'07'' olarak adlandırılan bu proje çerçevesinde düzenli olarak pazartesi günleri toplandılar. Bu toplantı sürecinde 'kimlik ve iktidar' kavramlarını sorgulamaya yönelik bir çalışma başlattılar.'O Kim?' sorusunu kendilerine / birbirlerine sorarak, gizli ve açık iktidarları görünür kılmaya, iktidarların yarattığı kimlikleri önce anlamaya, sonra anlamlandırmaya, ardından deşifre etmeye yönelik uzun tartışmalar yaptılar. İktidarlar ve kimlikler üzerine bir cevap aramayı değil, daha çok, sorular sormayı amaçladılar. Bu süreci altı ayın sonunda görselleştirip "O Kim?'' üst başlığıyla bir sergiye dönüştürdüler."O Kim?'' kavramsal bir derdi olan ve halen devam etmekte olan bir sürecin sergisi. İktidarların kimlikler üzerindeki yansımalarını anlamaya yönelik bir soru sormaya çalışıyor.

Sorumuzu sizlerle paylaşmak bizi mutlu edecek…

Katılımcılar:
Şule ALÇIK,
Hülya ANBARLI,
İsmet ARIKANTÜRK,
İlknur BALTACI,
İpek CABADAK,
Neşe CENGİZ,
Tuba DIRMIK,
Aygül DURAK,
Arzu Filiz GÜNGÖR,
Emel KAYIN,
Süreyya MARTİN,
Gönül OCAK,
Nergiz Savran OVACIK,
Yeşer SARIYILDIZ,
Ülker SOKULLUOĞLU,
Elif TELCİLER,
Güzin TEZEL,
Fenay ULU,
Gözde YENİPAZARLI

iletişim:
Çizgelikedi Görsel Ortamlar
Arzu Filiz Güngör / (0.232) 2471247; (0.554) 4157242

cizgelikedi@cizgelikedi.com , arzufgungor@gmail.com

………………………………………………………………………………

Hiç yorum yok: